Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Retragere din drepturile parentale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Retragere din drepturile parentale

In urma divortului, am stabilit de comun acord custodia comuna asupra minorului, cu resedinta la mama.
Tatal are obligatia platii unei pensii de intretinere stabilite la nivelul unui salar minim.
Insa, nu a platit aceasta pensie de intretinere de mai bine de jumatate de an.
INTREBARE:
Procesul penal intentat pentru parasire de domiciliu ar putea avea ca urmare retragerea tatalui din dreptul parental?
Adica, mai pe romaneste :daca tot nu platesti, macar nu ma incurca.. trebuie sa tot cer voie pentru iesiri din tara, unuia care nu are grija minima de copil???
Puteți încerca invocând dezinteresul grav, dar sunt puține șanse. Pentru acordul de ieșire din țară, puteți să solicitați instanței suplinirea acestui acord.
Nu se poate renunta la autoritatea parinteasca, deci o retragere este exclusa.

Daca ati avut in vederea decaderea din drepturile parintesti, trebuie sa stiti ca nu aveti calitate spre a o putea solicita ci doar reprezentantii Protectiei Copilului.

Singura actiune care va sta la indemna este exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti, in baza dezinteresului grav si de durata fata de propriul copil.