Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata dividende

Buna ziua.
Dividendele nedistribuite se prescriu in 3 ani?
De exempu: daca am profit nereparizat pe dividedende (sold cont 117) din anii 2015,2016,2017,2018 pot repartiza si plati dividende acum in anul 2020?
Doar daca dividendele sunt neplatite se prescriu dupa 3 ani, nu daca profitul nu a fost distribuit ca dividende in 3 ani.
Daca aveti profit nereparizat pe dividedende (sold cont 117) din anii 2015,2016,2017,2018 puteti repartiza si plati dividende acum in anul 2020 in contul bancar al asociatului.