avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... formulare asociatii proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

formulare asociatii proprietari

Am rugamintea sa-mi comunicati ce declaratii sunt obligate asociatiile de proprietari sa depuna la ANAF. Mentionez ca presedintele si cenzorul beneficiaza de indemnizatie in baza contractului de mandat, ingrijitorul are contract de munca, iar pentru administrator este incheiat contract de prestari servicii.Pana in prezent s-a depus D112
Ultima modificare: Luni, 17 Februarie 2020
dumitrucera, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bloc Expert , Administrator imobile 19:53, 7 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
D112 pentru indemnizatii si salarii.
D101 pentru impozitul pe profit.
Nu este cazul de profit.Ma gandesc ca acesta apare in anumite situatii, ori in asociatia noastra nu sunt spatii inchiriate, obtinandu-se numai sumele ce reprezinta cval intretinerii. In concluzie, mai precis, orice asociatie trebuie sa completeze D101 sau numai cele care obtin anumite profituri?
Daca raspunsul este afirmativ, in sensul ca toate asociatiile trebuie sa completeze D101,, in baza acesteia se mai achita ceva catre stat sau este valabil doar ce se achita in baza D112?
Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 17 Februarie 2020
dumitrucera, utilizator
Chiar daca nu aveti nimic, depuneti pe zero. Vedeti ca este vreo 500 de lei amenda de declaratie nedepusa.
Bloc Expert a scris:

Chiar daca nu aveti nimic, depuneti pe zero. Vedeti ca este vreo 500 de lei amenda de declaratie nedepusa.

Sa inteleg ca trebuie depuse declaratiile chiar daca asociatia nu are nici un angajat si nici un profit ?
Multumesc
Era vorba de 101. Da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezumat lorelena1306 lorelena1306 Incepand cu data de 01.01.2018 s-au adus unele modifcari in legislatie. Am rugamintea sa facem un rezumat ca sa le putem implementa cu succes in cadrul ... (vezi toată discuția)
D 010 asociatii de proprietari ursulina ursulina Bună ziua! Suntem o asociație de proprietari. Avem contract cu o firmă specializată pentru administrare. De la contabilitate mi s-a comunicat (eu fiind ... (vezi toată discuția)
Decl 010 asoc. propr. impozit pe profit agherghina agherghina Asociatiile de Proprietari care nu realizeaza niciun venit de natura economica (chirie spatii sau alte activitati) aveau obligatie sa depuna 010 in ianuarie ... (vezi toată discuția)