Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat in lizing tri dube de 3.5t pe firma X, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat in lizing tri dube de 3.5t pe firma X, dupa care am infiintat o noua firma si am facut un comodat intre parti .Intrebarea este e legal sau trebuia la notar??? Me tionez ca mi sa sechestrst o masina in Italia pe motiv ca nu suntel legal

Am cumparat 3 dube in lizing.pe firma X.Dupa cateva luni am facut un comadat ptr ca am infiintat o noua firma Y.Mi sa sechestrat o masina in Italia din cauza ca nu am avut legalizat comodatul.E legal
Daca e legal sau nu discutați cu un av italian sau cu un av roman care profesează în Italia.
Nu e legal - contractul de comodat este valabil si incheiat sub semnatura privata, deci nu "legalizat" sau incheiat in fata unui notar public.
Problema este alta, firma X nu avea calitatea de proprietar, pentru a putea incheia un contract de comodat asupra bunurilor ci era simplu utilizator.