Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor

Buna ziua.am o casa batraneasca,care a fost a parintilor mei.si nu am acte deloc la ea.am doar o chitanta de mana de vanzare -cumparare pe care au facut o parintii cand au cumparat casa.
Vreau sa fac cadastru si intabulare si am inteles ca inainte trebuie sa fac un certificat de mostenitor.
Intrebarea mea este ,un notar ma poate ajuta,sau trebuie musai un avocat si actionat in instanta?
Multumesc
bassmafya17, utilizator
Pai v-am explicat mai sus. Daca nu mai aveti frati, mergeti la notar.
Notarul mi a spus ca nu poate el sa faca acest certificat pt ca parintii nu aveau acte de proprietate.este adevarat?sau poate orice nitar sa ma ajute?
Zona unde se afla casa a fost cooperativizata. S-au eliberat titluri de proprietate?
Nu stiu sa va spun,casa a fost cumparata acum nai bine de 50 de ani..daca a fost sau nu cooperativizata,de ce este important?
Este foarte important. In special terenul.
Daca zona a fost cooperativizata si in localitate s-au emis titluri de proprietate in baza Legii 18/1991, iar parintii dvs nu au facut cerere pentru titlu si nu il detin, intr-adevar, notarial nu se poate, ci doar pe cale judecatoreasca.
Daca zona nu a fost cooperativizata, si nu au fost emise titluri de proprietate, nu exista, nu are niciun cetatean din localitate, puteti dezbate succesiunea la notar, cum v-am spus si mai sus, pe baza Anexelor 1 si 2 de la Primarie.