avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri obținute din străinătate - indemnizația ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri obținute din străinătate - indemnizația de creștere a copilului

Bună ziua,

Am obținut în anul 2018 venituri în țară concomitent cu venituri din străinătate. Pentru toate aceste venituri impozitul s-a plătit doar la ANAF, nu s-a plătit niciun cent în străinătate. Agentia de Plăți nu vrea nici în ruptul capului să-mi adauge veniturile din străinătate la calculul idemnizației, deși acestea apar în Adeverința de Venit de la ANAF. După ce a durat mai bine de un an în care s-au prefăcut că-mi calculează și recalculeză indemnizația, cerându-mi tot felul de hârtii aiuritoare, într-un final, chitiți să nu plătească, s-a trezit o doamnă să-mi servească următorul text de lege din Ordonanta 111/2010/:
Art. 2 (6) In vederea acordarii drepturilor prevazute la
alin. (1), persoanele care au realizat activitati
profesionale in statele membre ale Uniunii
Europene sau in alte state care aplica prevederile
Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al
Parlamentului European si al Consiliului din 29
aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de
securitate sociala si ale Regulamentului (CE) nr.
987/2009 al Parlamentului European si al
Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a
procedurii de punere in aplicare a
Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind
coordonarea sistemelor de securitate sociala,
denumit in continuare Regulament, beneficiaza
de totalizarea perioadelor de activitate realizate
in aceste state in conditiile prevazute de acesta.
Art. 3 (5) In situatia prevazuta la art. 2 alin. (6), daca
persoana realizeaza concomitent venituri supuse
impozitului atat in tara, cat si in statele care
aplica Regulamentul, se iau in calcul doar
veniturile realizate in tara.
După mintea dânsei, conform celor de mai sus, deși am plătit impozitul pentru veniturile din străinătate în România și ele apar în Adeverinta de Venit de la ANAF, ele nu trebuie luate în calcul la calcularea indemnizației.
Mi se pare un abuz în serviciu mizerabil, mai ales după ce m-au tărăgănat mai bine de un an. Considerați că am dreptate sau nu?

Mulțumesc,
Florin

Alte discuții în legătură

I.c.c. cu venituri din strainatate gyagya gyagya Buna ziua. Am vrut sa obtin ICC in urma unor venituri din strainatate obtinute online. Mi-au fost refuzate cu urmatoarele explicatii: OUG 111 din 2010 spune ... (vezi toată discuția)
As avea dreptul la indemnizatie pentru crestere copil? Laurentia M Laurentia M Buna seara! Daca am lucrat in strainatate legal, cu contract de munca pe termen determinat(mai exact 8 luni in Elvetia)si imediat dupa aceasata perioada am ... (vezi toată discuția)
Venituri obtinute din strainatate si indemnizatie crestere copil Cristina0Fl Cristina0Fl Buna ziua, Din ianuarie 2015 am inceput sa obtinut venituri din strainatate ca freelancer(persoana fizica). Aceste venituri le voi declara la Fisc prin ... (vezi toată discuția)