Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calculul termenului contestației la executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calculul termenului contestației la executare

Bună seara!
Va rog respectuos să mă sfătuiți in următoarea situație de fapt:In 2004 o vecină a cumpărat electrocasnice in valoare de 20 mil.lei vechi,cu plata in rate ,pe 3 ani..A platit ratele,cu excepția ultimei, pentru că și-a schimbat domiciliul.
In 2017 a fost înștiințată de către Eos Ksi Romania că va fi executata silit pentru restul de debit care ajunsese la vreo 60 de mil de către un executor.De la executor nu a primit nimic ,decât a observat că nu mai primea pensia pe card la valoarea știută.Dupa 9 luni de plată,s-a încheiat poprirea.
Pe data de 29 ianuarie 2020, primește de la un alt executor (de care aparține cu domiciliul actual) înștiințare, somație, poprire , încheierea executorului și hotărârea judecătorească prin care s-a încuviințat executarea silită (pe motiv că nu s-a achitat debitul restant).

Mai poate face contestație la executare, pentru a invoca prescrierea dr.de a cere executarea silită?Mai este în termen?
Sumele poprite după prescriere,mai pot fi recuperate (cele reținute de primul executor)?
Va mulțumesc, tuturor celor care îmi veți da un sfat!
Termenul pentru depunerea contestației la executare este de 15 zile de când a primit prin poștă documentele de executare.

Se pare că a depășit deja termenul legal de 15 zile.
Mai e ceva de făcut,in condițiile in care banca a instituit poprirea la data de 05.02.2020?
Poate cumva sa curgă termenul de la această dată? Dacă da,care ar fi ultima zi de depunere a contestației la executare?
Aștept orice sfat care sa o ajute sa scape de această poprire.Multumesc!
Art.714,alin(1),pct.2 teza 2.
Legea spune că termenul de 15 zile, curge din ziua când debitorul a luat la cunoștință de începerea executării silite.

Dacă nu primea de la executor prin poștă actele de executare, termenul curgea din ziua popririi din 05-februarie.

Dar și așa, ultima zi când ar putea să depună contestația este vineri-21-februarie.

Să meargă totuși la cabinetul unui avocat, să plătească o consultanță juridică, deoarece, dacă s-a executat odată creanța 100%, poate contesta inexistența creanței și după termenul de 15 zile.
Interesați-vă de un avocat bun, specializat pe drept civil și executări silite.
Vă mulțumesc,din suflet!