Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Facilitati persoana handicap grav
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Facilitati persoana handicap grav

Buna seara ! Sunt persoana cu handicap grav gradul 1 locomotor si as vrea sa stiu daca imi pot deschide firma I .I cu angajati si ce facilitati fiscale as putea avea ! Va multumesc !
Aveți și pensie de boală, sau doar indemnizație de handicap`?
Dacă nu aveți pensie de invaliditate, puteți înființa o firmă.

Dacă ați putea beneficia de anumite facilități fiscale, nu știu.
Știu că doar salariații cu handicap grav și accentuat, sunt scutiți de plata impozitului de 10% pe salariu.
Sa. Legeea 448/2006, va acorda facilitati fiscale. Citit legea si modificarile ulterioare.
Am doar indemnizatia de handicap...+ pensie de urmas !
Persoanele cu grad de handicap grav, beneficiaza de indemnizatie de 350 lei, 150 lei cheltuieli complementare indiferent de venit si un supliment de 500 lei de la Primaria Bucuresti. Pe langa asta, beneficiaza de scutire pentru taxa pe cladiri si terenuri pe raza unde isi are domiciliul daca este proprietar/coproprietar, la Enel,, pe transpotul in comun, tren/autobuz,, telefonie( nu stiu cum este acum cu telefonia mobila).