avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi succesorale

De curand a murit mama si as dori sa stiu ce cota parte mostenesc in cazul meu eu sant fiul cel mare din prima casatorie din care mai am un frate,dupa divort de tatal nostru mama sa recasatorit si a rezultat un alt copil si anume o sora,dupa un timp a murit sotul de al doilea al mamei si s-a facut succesiunea la care eu si fratele meu am fost omisi, mama a motivat ca noi santam din prima casatorie si nu avem dreptu si i-a trecut surori noastre cele 3/4 parti acum dupa moartea mamai noi ce parti avem?
Cel mai recent răspuns: tudor_u2 , utilizator 20:59, 21 Februarie 2020
Buna seara,
Fiercare dintre cei 3 copii are 1/3 din masa succesorala.
Asa este, la mostenirea sotului celalalt nu aveati drept doar la mostenirea tatalui dumneavoastra aveti dreptul.
Sora dvs a moștenit 3/4 din cota parte a tatălui ei, fiind unicul lui copil.
Dvs îl veți moșteni pe tata natural, iar acum o moșteniți pe mama alături de sora din a doua căsătorie.
Multumrsc pentru raspuns este ceea ce si eu banuiam dar exista o chestie care nu am detaliato si anume ca dupa divort tatal meu a lasat partea lui de casa si bunuri mie eu fiind minor nu puteam sa intru in posesie decat dupa implinirea varstei de 18 ani ceea ce nu sa intamplat deoare ce casa si bunurile au fost vindute si cu bani obtinuti mama mea cu noul ei sot au cumparat alta casa si bunuri dupa care viata a continuat in noua casa a venit pe lume si sora noastra,timpu a trecut noi ne-am facut mari am plecat pe la casele noastre au ramas doar ei familia de a doua ;mama,sotul si sora pina intr-o zi cand sotul a decedat iar sora mea a intrat in posesia a 3/4 din jumatatea tatalui ei mama nu a facut nici de aceasta data sa zicem dreptate,am zis bine mai sa cu ea are grije de ea am trecut cu vederea dar timpurile s-au schimbat sora sa casatorit toate pareau bune pana cand am constatat ca gospodaria se deterioreaza pa zi ce trece am incercat sa stam de vorba mai ales ca au existat niste conturi de euro substantiale pe langa pensie si salariile lor,la care discutii nu am gasit nici un raspuna mama nu zicea nimica ei ziceau ca nu au bani cand ii intrebam ce au facut cu ei nu primeam nici un raspuns concret ziceau ca i-au cheltuit in investitii in casa dar casa se deteriora vazand cu ochi am hotarat cu fratele meu sa luam actele de la casa si tern sa nu cumva sa le vanda si de atunci actele au stat la fratele meu ani au trecut si a venit si ziua cand mama a trecut in nefiinta si ei sora si cumnatu meu dupa ce i-au mancat pensia,conturile au distrus casa nu au putut sa se achite de obligatiile cele de pe urma .Acum intrebarea mea est ce-i de facut pentru ca mostenim 1/3 din partea mamei,problema este ca am scos CF si am constatat ca sant ipotecate si casa si terenu,nu stiu cum au facuto pentru ca actele originale erau la noi si nu credeam a se poate asa ceva.
Ma scuzati de acest mesaj lung va cer o parere cum am putea aborda aceasta chestiune
Va multumesc buna seara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire munteanumaria munteanumaria Buna ziua mama mea a decedat tatal sa recasatorit an urma casatoriei a rezultat fratele meu.Acum 5 ani tatal meu a decedat am facut dezbaterea de mostenire ... (vezi toată discuția)
Dreptul moştenire copii şi nepoti szabo33 szabo33 Eu locuiesc in Turcia oraşul Mersin de 21 ani.Eu am 2 baieti .Am doua surori bune numai din partea mamei dupa tata sint vitrege. Eu ce drept am ca moştenire ... (vezi toată discuția)
Sunt mostenitoare?? gabytza26 gabytza26 Buna ziua.Sant un copil dintr.o relatie nelegala,dar care printr.un proces s.a dovedit a fi al lui si astfel i.am purtat numele tatalui.tata s.a casatorit apoi ... (vezi toată discuția)