Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Girez un credit, rău platnic
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Girez un credit, rău platnic

Bună ziua! As putea sa girez pentru un cred al soțului meu, chiar dacă sunt rău platnic? Mulțumesc!
Nu există soluție în această speță, decât ca titularul de credit să găsească un girant solvabil și fără datorii restante la alte bănci. Nici o bancă nu poate risca banii clienților care economisesc banii la bancă. Când clientului deponent care economisește, și-i ajunge depozitul la scadență și vrea să-și ridice banii depuși plus dobânda, banca nu poate să-i spună că banii lui economisiți ia dat credit unui rău platinic, și nu are de unde să-i restituie suma depusă ca economisire.
Dapix, utilizator