Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-partaj

Buna ziua .Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi.Sotul meu ne-a parasit pe mine si fiica noastra,dupa o luna a inaintat actiune de divort Problema e ca avem un apartament cu ipoteca la banca pe o perioada de 30 ani din care am achitat ratele o perioada de 2 ani pana acum. Sotul meu nemailocuind cu noi ma suna si-mi spune ca va trebui sa achit eu ratele,ele fiind pe numele lui,deoarece in cazul neplatii banca va scoate casa la licitatie.Intrebarea e ;Ce e de facut?deoarece eu as dori sa raman cu casa,dar daca el nu e de acord sa-mi cedeze mie?cu banii care-i achit la banca pana in momentul partajului cum se va proceda?cum voi demonstra ca am platit eu?
Imparteala prin atribuire , dumneavoastra incumbandu-va obligatia de despagubire pentru ratele platite de catre sot , poate fi facuta in favoarea dumneavoastra , in pofida oricaror opozitii.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
solicitati in instanta atribuirea imobilului , cu obligatia platii sultei catre fostul sot . dvs. veti prelua si creditul ipotecar, urmand asa cum v-a spus si colega ioana, sa-l despagubiti pe fostul sot, pt. ratele achitate.
taxa de timbru in cadrul procesului de partaj este in cuantum de 3% din valoarea masei partajabile.