Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Va rog sa ma ajutati
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Va rog sa ma ajutati

Buna ziua. Acum 10 ani mama a avut un abonament la un telefon mobil timp de 2 ani dupa care trebuia sa se duca sa incheie contractul dar nu s-a mai dus si au continuat sa trimita inca 2 facturi pe care nu le-a platit pentru ca terminase abonamentul din contract. In prezent acel contract a fost dat unor recuperatori iar acestia au venit cu niste hartii pe care scrie suma de plata de 1500 de lei . Nu ne permitem sa platim acea suma si mai ales ca nu mi se pare corect , acestia au mai spus ca daca refuza sa platesca o vor chema in instanta. Chiar trebuie sa platim? Si daca nu platim ce se poate intampla.
Am inteles Va multumesc din suflet tuturor pentru ajutor.

Ionut.ion a scris:

Nu le mai raspundeti, nu semnati sau acceptati ceva de la dumnealor si, daca mai vin la poarta, ii rugati sa plece sau chemati politia si acuzati de hartuire.

Asa cum ati sfatuita anterior, nu semnati absolut nimic. Daca o vor actiona in instanta pe mama dvs., formulati intampinare de urgenta si invocati prescriptia dreptului material la actiune.