Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical

Buna seara .am contract de munca pe perioada determinata care imi expira la 12-02-2010.Dar as vrea ca din 24-01-2010 sa-mi iau concediul medical.Bine inteles ca eu nu mai vreau sa-mi prelungesc contractul . Atunci pot benificia de somaj?Si de ce acte am nevoie pt dosarul de somaj?Eu lucrez din 1992 si pana in prezent. Va multumesc.
Puteti sa beneficiati de concediu medical pana la data expirarii CIM, daca medicul de familie sau medicul curant specialist considera ca este necesar. Avand in vedere ca aveti un contract pe perioada determinata, daca aveti un stagiu de cotizare la fondul de somaj de 12 luni in ultimele 24, va puteti inscrie pentru a beneficia de ajutorul de somaj.
Actele de care aveti nevoie pentru a beneficia de ajutorul de somaj sunt:
- carnetul de munca inchis de catre ultimul angajator, din care sa reiasa ca incetarea CIM s-a facut conform unei prevederi legale care sa va dea dreptul la somaj (in cazul dumneavoastra va fi art.56 lit.j din CM si este ok);
- adeverinta tip pentru stagiul de cotizare din care sa rezulte ca aveti cele 12 luni de stagiu necesare (daca nu aveti de la un singur angajator atunci va trebui sa obtineti de la toti angajatorii unde ati lucrat in ultimele 24 de luni)
- adeverinta de la administratia financiara din care sa rezulte ca nu realizati alte venituri care sa depaseasca indicatorul social (500 ron.luna)
- adeverinta de la medicul de familie cu mentiunea "apt pentru munca"
- copii si originale dupa certificatul de nastere, certificatul de casatorie si/sau hotararea de divort
- copii si originale dupa actele doveditoare de studii;
- un dosar cu sina

Succes !