Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Jumătatea cealaltă!
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Jumătatea cealaltă!

Bună ziua!
Tatăl meu ar vrea sa cumpere de la fratele sau jumătatea de casa a acestuia,ma refer la casa părintească situata în Piatra Neamt.
Întrebarea mea se refera la procedura, cui presupune sa ne adresam și unde găsesc prețul de referință al terenului în funcție de zona un care este situat.
Multumesc.
Buna ziua,
Mergeti la un notar din localitatea unde este situata casa, sigur va poate ajuta.
La notar, fac partaj.. tatal ia iimobilul, iar fratele primeste sulta.
Pretul de referinta conteaza doar ca sa va calculeze taxele la notar, insa mai mult conteaza ce pretentii are fratele, daca nu convin asupra sultei, vor partaja in instanta.
despre pretul zonei, pretul de piata, aflati de acolo din zona.
gi-jane2, moderator