Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfat pt. o mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfat pt. o mostenire

Am mostenit o jumatate de garsoniera in 2008,ladecesul tatalui meu,in care locuieste de citiva ani o verisoara.Garsoniera este in acte, acum ,50 % a mea si 50% a mamei verisoarei.In 2008 si acum o luna am avut discutii privind garsoniera;ori sa vindem,ori sa cumpere partea mea.Nu pot ajunge amiabil la o solutie.Cum trebuie sa procedez mai elegant ?Astept niste sfaturi.
Daca nu ajungeti la o solutie in mod amiabil singura solutie e partajul in instanta, instanta urmand a va imparti in natura garsoniera sau a o acorda unuia dintre voi cu obligatia pentru acela de a plati celeilalte parti sulta.
buna ziua!
eu zic ca ati procedat suficient de elegant pana acum, dar se pare ca nu a dat rezultate, ramane varianta promovarii unei actiuni de iesire din indiviziune cu plata unei sulte catre dvs.
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
eu zic ca ati procedat suficient de elegant pana acum, dar se pare ca nu a dat rezultate, ramane varianta promovarii unei actiuni de iesire din indiviziune cu plata unei sulte catre dvs.

Da, nu aveti alta cale.
Eu cred ca va duce cu vorba.
Nu va avea bani sa va achite sulta ce se va dispune, insa vedeti ca in instanta se prea poate sa se stabileasca o valoare de circulatie a imobilului sub pretul pietii, ceea ce ar favoriza mostenitorul care primeste bunul in natura.
Prin urmare, o sa pierdeti ceva bani daca nu faceti vanzarea prin buna intelegere.

avocat Claudiu Lascoschi
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.As dori sa mai intreb,pentru stabilirea unei sulte corecte ce ar trebui facut ?
buna ziua!
se va face o expertiza de catre un expert evaluator.