Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfat pt. o mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfat pt. o mostenire

Am mostenit o jumatate de garsoniera in 2008,ladecesul tatalui meu,in care locuieste de citiva ani o verisoara.Garsoniera este in acte, acum ,50 % a mea si 50% a mamei verisoarei.In 2008 si acum o luna am avut discutii privind garsoniera;ori sa vindem,ori sa cumpere partea mea.Nu pot ajunge amiabil la o solutie.Cum trebuie sa procedez mai elegant ?Astept niste sfaturi.
stabilirea sultei se face pornindu-se de la valoarea imobilului stabilita prin raportul de expertiza ordonat de instanta. Cu cat valoarea imobilului este mai mare cu atat si sulta va fi mai mare. La stabilirea valorii se iau in considerarea o serie de factori: suprafata, amplasament, imbunatatiri sau nu, starea generala a imobilului, pretul zonei.

Pentru dovedirea unei valori mai mari decat cea stabilita prin raportul de expertiza puteti sa aduceti dovezi ca in zona imobilele genul dumneavoastra se vad cu x lei/mp sau x Euro iar nu y cum spune raportul de expertiza.