Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Conditii prima casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Conditii prima casa

Buna ziua! Pentru un credit prima casa se spune ca nu ai voie sa ai un imobil cu supprafata mai mare de 50 mp.
Eu am mostenire o casa de la bunica care are 48 mp, dar si cu anexe ajunge la 99mp.
Se iau in considerare anexele si pot avea o problema sa nu mi se acorde creditul?
Mulțumesc!
M 123, utilizator
Ce inseamna "cu anexe"? Daca anexele sunt constructii distincte care nu au destinatia de locuinta, sunteti liber sa declarati ca la data solicitarii creditului detineti "în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, dobândită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50m²" in conformitate cu prevederile legale si, deci, sunteti eligibil.