Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CIM CONTRACTUALREVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CIM CONTRACTUALREVISAL

Buna ziua,am nevoie de o parere...am un contract individual de munca pe contractual care inceteaza si incepand cu 01.03.2020,trece pe raport de serviciu-functie publica.Acum intrebarea este cu ce articol incetez cim-ul in revisal si cu ce data?Va multumesc,anticipat!
S-a depus cerere de incetare a c.i.m. , ca din oficiu nu se poate inceta ?
Data incetarii este data la care partile contractante au convenit - in speta inteleg ca e data de 01.03.2020 - iar incetarea raporturilor de munca se face, dupa caz, conform art.55 din Codul muncii
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Lit. a si c , nu ar intra in calcul ...
Nu s-a depus cerere,practic trece pe alta functie...si eu sincer ma gandeam ca pe 65 cu 1-codul muncii,pt ca postul s-a desfiintat in organigrama si s-a infiintat alt post pe functie publica
Elena Micu, utilizator
Mai bine sa depuna cerere de incetare cu acordul partilor ...