avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE CIM CONTRACTUALREVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE CIM CONTRACTUALREVISAL

Buna ziua,am nevoie de o parere...am un contract individual de munca pe contractual care inceteaza si incepand cu 01.03.2020,trece pe raport de serviciu-functie publica.Acum intrebarea este cu ce articol incetez cim-ul in revisal si cu ce data?Va multumesc,anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:45, 28 Februarie 2020
S-a depus cerere de incetare a c.i.m. , ca din oficiu nu se poate inceta ?
Data incetarii este data la care partile contractante au convenit - in speta inteleg ca e data de 01.03.2020 - iar incetarea raporturilor de munca se face, dupa caz, conform art.55 din Codul muncii
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Lit. a si c , nu ar intra in calcul ...
Nu s-a depus cerere,practic trece pe alta functie...si eu sincer ma gandeam ca pe 65 cu 1-codul muncii,pt ca postul s-a desfiintat in organigrama si s-a infiintat alt post pe functie publica
Ultima modificare: Vineri, 28 Februarie 2020
Elena Micu, utilizator
Mai bine sa depuna cerere de incetare cu acordul partilor ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este necesar acordul angajatului pentru transformarea postului contractual in functionar public? gixee gixee De curand mi-a fost modificat postul pe care-l ocup intr-o institutie publica, din personal contractual in functionar public. Prin act administrativ mi-a ... (vezi toată discuția)
Rezidentiat pe post maria_palea maria_palea Buna ziua. Daca am luat post la rezidentiat dar am semnat doar un contract de munca pe perioada nedeterminata fara a semna si actul aditional, pot renunta mai ... (vezi toată discuția)
Art. 55 lit. c Diana_B Diana_B Buna ziua, Imi puteti spune va rog frumos in ce cazuri si cum anume se aplica articolul de mai sus in cadrul unei incetari de cim? Va multumesc. (vezi toată discuția)