Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Urmărire dosar penal auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Urmărire dosar penal auto

Acum 8 luni am fost implicat intr-un accident rutier, soldat cu o ranire ușoară a unui motociclist. A venit poliția, Si a fost dus la spital. Eu între timp pana sa vina politia am mutat masina 3 metrii pe bordura sa nu blochez strada. El nu a depus plângere deloc, Si in spital am stat sub 2 ore, mi s-au luat probe atât la sânge câți si respiratia fiind 0 ca nu am băut nimic. Iar el avea o vanataie. Din ce stiu este deschis dosar penal si pentru vatamare corporală cat si pentru părăsirea locul accidentului. Mentionez ca dovada este cu drept de circulație și nu am luat nici o amendă nimic. Care sunt sansele sa primesc NUP, sau ce este de facut in continuare? Bănuiesc că nu durează degeaba 8 luni, in acest timp nu m-a contactat absolut nimeni.
Madekira, utilizator
Ca sa primiti lamuriri trebuie sa va angajati avocat ca sa vada exact la dosar despre ce este vorba.
Nu o sa va contacteze nimeni nici peste 8 luni foarte probabil.
O sa va ajute si o sa va indrume conform intereselor dvs. avocatul competent.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca dovada este cu drept de circulatie, nu se fac cercetari si pentru parasirea locului accidentului.
V-ati prelungit pana acum dreptul de circulatie?
Nu, O sa incerc săptămâna viitoare sa fac acest lucru. Nu am avut nevoie pana acum.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca dovada este cu drept de circulatie, nu se fac cercetari si pentru parasirea locului accidentului.
V-ati prelungit pana acum dreptul de circulatie?