avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Urmărire dosar penal auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Urmărire dosar penal auto

Acum 8 luni am fost implicat intr-un accident rutier, soldat cu o ranire ușoară a unui motociclist. A venit poliția, Si a fost dus la spital. Eu între timp pana sa vina politia am mutat masina 3 metrii pe bordura sa nu blochez strada. El nu a depus plângere deloc, Si in spital am stat sub 2 ore, mi s-au luat probe atât la sânge câți si respiratia fiind 0 ca nu am băut nimic. Iar el avea o vanataie. Din ce stiu este deschis dosar penal si pentru vatamare corporală cat si pentru părăsirea locul accidentului. Mentionez ca dovada este cu drept de circulație și nu am luat nici o amendă nimic. Care sunt sansele sa primesc NUP, sau ce este de facut in continuare? Bănuiesc că nu durează degeaba 8 luni, in acest timp nu m-a contactat absolut nimeni.
Ultima modificare: Vineri, 28 Februarie 2020
Madekira, utilizator
Cel mai recent răspuns: Madekira , utilizator 10:16, 29 Februarie 2020
Ca sa primiti lamuriri trebuie sa va angajati avocat ca sa vada exact la dosar despre ce este vorba.
Nu o sa va contacteze nimeni nici peste 8 luni foarte probabil.
O sa va ajute si o sa va indrume conform intereselor dvs. avocatul competent.
Ultima modificare: Vineri, 28 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca dovada este cu drept de circulatie, nu se fac cercetari si pentru parasirea locului accidentului.
V-ati prelungit pana acum dreptul de circulatie?
Nu, O sa incerc săptămâna viitoare sa fac acest lucru. Nu am avut nevoie pana acum.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca dovada este cu drept de circulatie, nu se fac cercetari si pentru parasirea locului accidentului.
V-ati prelungit pana acum dreptul de circulatie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In data de 13.06.2022 la ora 18.36 ma deplasam pe strada istriei ... Bogdan.valentin@gmail.com Bogdan.valentin@gmail.com In data de 13.06.2022 la ora 18.36 ma deplasam pe strada istriei din direcția Iosif ion în direcția bd ramnicu valcea. La intersecția cu Bd ramnicu sarat ... (vezi toată discuția)
Accident iulian.aura iulian.aura salut am o intrebare pe 11 decembrie am avut un accident rutier cu un motociclist motociclistul a decedat la fata loculului la o ora dupa accident eu am fost ... (vezi toată discuția)