Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis bloc

Buna seara. Locuies la etajul 4 intr-un imobil cu 4 etaje. Saptamana trecuta am fost nevoiti sa efectuam reparatia urgenta a acoperisului, pe partea noastra de apartament. Am solicitat ajutor la asociatie,dar din cauza birocratiei si mai mult a comoditatii ( ca sa nu spun altfel) a acestora am constatat ca lucrurile ar fi durat prea mult si pagubele ar fi fost prea mari. Deci, am luat decizia de a angaja o firma autorizata, care ne-a efectuat lucrarea pana cand am primit "oferta" de la asociatie. Aceasta firma mi-a eliberat factura, chitanta, garantie, contract, si pe care se subintelege ca am platit-o din banii proprii. As vrea sa merg la asociatie cu aceste acte, pt ca mi se pare normal sa imi recuperez o parte din bani prin contributia lunara ulterioara a vecinilor din bloc. Voi avea, sa zic, castig de cauza? Daca asociatia v-a solicita partea vecinilor , impartirea sumei se va face la intregul imobil sau numai la vecinii de sub mine (parter-3)? Multumesc
toți proprietarii din bloc sunt obligați să contribuie împreună la întreținerea/repararea părților comune din condominiu.
astfel, asociația trebuie să vă ramburseze toată suma, mai puțin cota care vă revine Dvs.
Atat timp cat lucrarea a fost efectuata de catre persoana fizica in parte comuna condominiu,lucrarea nu beneficiaza de autorizatie de constructie respectiv nici de garantie
Contractul este incheiat intre dv si executant?
daca anterior executarii interventiei ,asociatia de proprietari nu a incheiat anumite documente,va fi greu sa recuperati c/v executie
Fiind vorba despre interventie partiala asupra terasei necirculabile condominiu autoritatea publica nu acorda autorizatii de constructie certificat de urbanism pentru interventii persoane fizice
înlocuirea hidroizolației -acesta fiind obiectul reparațiilor, dacă am înțeles bine- nu necesită CU și/sau autorizație de construire.