Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt presedintele unei asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt presedintele unei asociatii de proprietari.Unul ...

Buna ziua,
Sunt presedintele unei asociatii de proprietari.Unul din locatarii care a finalizat lucrarile de reparatie la acoperisul aferent apartamentului proprietate personala,etaj 4.Pentru cheltuieli a atasat bonuri si facturi pentru materiale.Mentionez faptul ca manopera a fost suportata de proprietar fara a aduce factura si garantie.Proprietarul imi cere un raspuns a si recupera banii pe materiale fara manopera.In baza carei legi si articol il poate despagubi asociatia sau nu?
Va multumesc!
Buna ziua,
In baza legii 196/2018 si a Codului civil, partea legata de coproprietate/proprietate comuna.
Dar de ce a fost reparata doar partea aceea si nu tot acoperisul?
Lucrarea mentionata nu poate beneficia de garantie atat timp cat nu a parcurs procedura legala de autorizare
Serviciul urbanism din primarie nu elibeereaza autorizatii individuale persoane fizice pentru executat interventii partiale la parte comuna terasa necirculabila condominiu
Daca beneficiarul proprietar nu a parcurs procedura de executare legala a hidroizolatiei teresa prin asociatia de
proprietari,legal nu poate recupera suma care nu poate fi inregistrata in evidenta asociatiei deoarece documentele sunt emise pe persoana fizica
legal,anaterior demararii executarii in nume propriu,proprietarul avea dreptul sa solicite negociere cu asociatia d eproprietari,sa se incheie documente care sa ateste necesitatea si oportuinitatea lucrarii parte comuna.modal;itatea de finantare si de recuperare c/v lucrare