Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat un apartament cu bani de la sora mea. E ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat un apartament cu bani de la sora mea. E adevărat că nu se poate vinde fără acordul ei și că are dreptul la toți banii din vânzare?

S'a cumparat un apartament, pe numele meu...dar cu banii trimisi de sora mea, online prin card bancar din Franta in Romania. S'a trebuit sa se faca plata prin card bancar, catre vanzatorul ce vindea apartamentul atunci si de sora mea. Apartamentul are proprietar...pe mine. Din cate s'au stabalitit atunci la notariat, apartamentul, daca, vre'odata, se va vinde, nu se vinde decat cu aprobarea sorei mele si ca are dreptul la toti banii, din vanzare. Este adevarat?
Manuela Rășină, administrator
Simplificând... (pentru că oricum v-ați complicat inutil, cu „ajutorul” notarului, iar o problemă nu se rezolvă complicând-o și mai mult...).

Dacă eu îi dau unui om câțiva lei în fața unei gogoșerii, atunci ar trebui oare să-i dau și vreo declarație (cu ștampilă pe timbru) ca să mănânce gogoașa pe care și-a cumpărat-o!? Evident că nu. Este gogoașa omului (e bunul lui). Eu n-am avut în buzunarul (patrimoniul) meu gogoși.

Întrebarea, care s-ar putea pune, ar fi: cu ce titlu i s-au dat banii?
Aceștia (banii, nu gogoașa) ar putea să fie:
- „de bogdaproste” (cu titlu de donație),
- cu titlu de împrumut,
- etc. (poate ii datoram eu vreun rest de la cafeaua de alaltăieri ...)

La fel și în speță. Eu văd ca obiect a ... ce o fi fost (donație, împrumut etc.) suma de bani, nu imobilul.
romascanu, moderator