Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare si cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare si cheltuieli de judecata

Buna seara. Am divortat prin instanta in septembrie si s-a terminat cu achitarea taxei de judecata si pensia din martie care deja s-a facut un an. Refuza sa imi plateasca banii pe motiv ca el ii cumpara haine de 5 luni si ca a cheltiuit o gramada de bani cu ea.ce pot face?
Stimata doamna,

Neplata , cu rea credinta, a pensiei de intretinere, timp de doua luni, reprezinta elementul constitutiv al infractiunii de abandon de familiei, infractiune incriminata de art. 378 din Codul penal.

Astfel, in vederea angajarii raspunderii penale a faptuitorului, sub aspectul infractiunii sus amintite, este necesara ca neplata pensiei de intretinere sa fie facuta timp de cel putin doua luni, iar conduita infractionala sa se datoreze relei intentii , vointe.

Din punctul de vedere al laturii subiective, infractiunea este savarsita cu intentie, directa sau indirecta.
Este exclusa, asadar, savarsirea infractiunii din culpa.

Depuneti o plangere penala prealabila, in care sa detaliati imprejurarile in care fapta a fost comisa.

Actiunea penala este pusa in miscare la plangerea penala prealabila.Odata ce este retrasa , este inlaturata raspunderea penala.

Chiar daca nu este obtinut niciun venit, pensia de intretinere este datorata copilui, in functie de salariul minim pe economia nationala.

Sumele de bani restante, neplatite nici pana la acest moment, reprezentand pensia de intretinere a copilului, sunt , de asemnea , datorata.

Constituiti-va parte civila, precizand , defalcat, daunele materiale ce v-au fost adusa, prin conduita infractionala savarsita, dar si daunele morale.

Odata ce sunt efectuate acte de cercetare, vor fi obtinute contractele de munca incheiate , care justifica veniturile salariale realizate.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, opereaza in personam , stingand actiunea civila, in sensul art .10 din Codul de procedura penala.

Hotararea in materie de pensie de intretinere este executorie de drept, in acest sens puteti apela la un executor, pentru a recupera sumele de bani ce va sunt datorate.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimata doamna,

Neplata , cu rea credinta, a pensiei de intretinere, timp de doua luni, reprezinta elementul constitutiv al infractiunii de abandon de familiei, infractiune incriminata de art. 378 din Codul penal.

Astfel, in vederea angajarii raspunderii penale a faptuitorului, sub aspectul infractiunii sus amintite, este necesara ca neplata pensiei de intretinere sa fie facuta timp de cel putin doua luni, iar conduita infractionala sa se datoreze relei intentii , vointe.

Din punctul de vedere al laturii subiective, infractiunea este savarsita cu intentie, directa sau indirecta.
Este exclusa, asadar, savarsirea infractiunii din culpa.

Depuneti o plangere penala prealabila, in care sa detaliati imprejurarile in care fapta a fost comisa.

Actiunea penala este pusa in miscare la plangerea penala prealabila.Odata ce este retrasa , este inlaturata raspunderea penala.

Chiar daca nu este obtinut niciun venit, pensia de intretinere este datorata copilui, in functie de salariul minim pe economia nationala.

Sumele de bani restante, neplatite nici pana la acest moment, reprezentand pensia de intretinere a copilului, sunt , de asemnea , datorata.

Constituiti-va parte civila, precizand , defalcat, daunele materiale ce v-au fost adusa, prin conduita infractionala savarsita, dar si daunele morale.

Odata ce sunt efectuate acte de cercetare, vor fi obtinute contractele de munca incheiate , care justifica veniturile salariale realizate.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, opereaza in personam , stingand actiunea civila, in sensul art .10 din Codul de procedura penala.

Hotararea in materie de pensie de intretinere este executorie de drept, in acest sens puteti apela la un executor, pentru a recupera sumele de bani ce va sunt datorate.

Succes.

ca raspuns am depus deja plangere penala pt nerespectarea hoatararii si incredintarii minorului plus neplata pensiei de intretinere a copilului din ianuarie este depusa si nu l-a contactat nimeni nici pana acum. Eu doar depun plangeri si nu se face nimic
Apelaţi la un executor judecătoresc.Prin plângerea penală, obţineţi, în cel mai corect caz , o amendă sau o condamnare a domnului, (am spus "corect" fiindcă, în general, cazurile se clasează). Executorul îi inventariază veniturile şi bunurile şi, dacă are unele din astea, vă recuperează banii.Dacă nu are venituri şi nici bunuri pe numele lui, aţi luat ţeapă, rămâneţi şi fără banii plătiţi executorului.