avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolul la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolul la volan

Bună seara, pe data de 07 ianuarie ma prins politia, în aerul expirat a ieșit 0.60. Am făcut și proba de sânge. Pe data de 09 am fost la INML ai am plătit analiza de sânge. Pana cum nu a venit raspunsul la sânge. Am auzit ca iasă dublu în sânge, aducă 1.20. Ce sancțiune as primi? Având în vedere ca nu am mai făcut nimic pana acum în 30 de ani de când am permisul?
Cel mai recent răspuns: eugenoctavian1968 , utilizator 10:10, 7 Martie 2020
Cea legală.
Adică dosar penal din start. În funcție de problemele eventuale avute cu legea penală poți ajunge după gratii, dacă nu ai probleme, amendă penală (cea mai uşoară), închisoare cu suspendare, plus bonusul de rigoare, anularea permisului de conducere.
Bună, da mi-au făcut dosar penal, dar suspendarea permisului definitv? Având în vedere ca am 52 de ani sau doar pe o perioada mai scurta?
Nu e suspendare madam, e anulare! Adică adio permis! Vrei să mai poți conduce legal, aştepți să te condamne în cauza asta, să treacă termenul legal impus de instanță după condamnare, apoi mergi şi dai examen, (sală şi oraş), dacă treci examenul îți dau ALT permis!
La cel luat de polițiști acum când te-au prins beată la volan îi spui adio!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca veti fi trimisa in judecata, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. Conform C.p. exista posibilitatea ca instanta sa dispuna solutii alternative condamnarii, de exemplu, amanarea aplicarii pedepsei, situatie in care vi se restituie permisul.
Doar in caz de condamnare, permisul se anuleaza. Asigurati-va apararea.
Corect, are dreptate domnul avocat, de asta uitasem.
Dacă ai mulți bani şi eşti dispusă să-ți "asiguri" apărarea, (adică să-i dai).

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca veti fi trimisa in judecata, individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. Conform C.p. exista posibilitatea ca instanta sa dispuna solutii alternative condamnarii, de exemplu, amanarea aplicarii pedepsei, situatie in care vi se restituie permisul.
Doar in caz de condamnare, permisul se anuleaza. Asigurati-va apararea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere sub influenta substantelor psihoactive User0798 User0798 Buna ziua , am incalcat art. 336 (2) fiind oprit in trafic si testat anti drog (saliva) rezultatul fiind pozitiv , ca urmare mi a fost recoltat sangele si ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis Jean Valjean Jean Valjean Cum se poate lua inapoi permisul de conducere, dupa scurgerea perioadei de un an de la data procesului?Permisul mi-a fost luat in 2004, pentru conducere sub ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. conducere in stare de ebrietate. Tunea Ionut Tunea Ionut in urma cu 8 luni am fost prins de catre politie cu o alcoolemie de 1.20 in sange . am fost chemat in instanta pe data de 22 feb 2011 apoi decizia sa amanat pt ... (vezi toată discuția)