avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista un plafon minim de vanzare-cumparare a unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista un plafon minim de vanzare-cumparare a unei parti ½ dintr-un imobil ?

Buna ziua!
Este vorba de o tranzactie intre frati. Valoarea imobilului a fost estimata la 35.000 euro.
Imobilul il avem de la parinti prin contract vanzare cumparare dar fratele este cel care a stat cu parintii si a avut grija de ei. Tot el a adus si foarte multe imbunatatiri imobilului fata de momentul dobândirii. Cred ca nu pot sa am pretentii daca nu am contribuit cu absolut nimic. Eu nu am fost decat in acte si nu mai vreau sa-l mai incurc.
Multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:00, 9 Martie 2020
Ii puteti dona partea dvs.
Mergeti la un notar.
Daca nu aveti nicio pretentie baneasca de la fratele dvs, puteti sa ii faceti o donatie pe jumatatea dvs.
In cazul contractului de vanzare, fratele trebuie sa va achite efectiv pretul, prin virament bancar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie de la o persoana fizica,la alta persoana fizica Dana Lascar Dana Lascar Buna ziua,as dori sa stiu daca fiul meu imi poate dona banii proveniti din vanzarea unui apartament,unde aveam drept de uzufruct. Eu doresc sa cumpar un ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare cumparare prin banca ccrys ccrys Parintii mei sunt in viata si vor sa imi treaca apartamentul pe numele meu. Eu mai am un frate care este de acord si nu are nici o pretentie intrucat si el ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. bunica mea fiind singura doreste sa imi lase mie apartamentul, ... Marius682003 Marius682003 Buna ziua. bunica mea.fiind singura doreste sa imi lase mie apartamentul, si nu fii cei ei si respectiv mamei mele , este unic proprietar,problema este ca am ... (vezi toată discuția)