Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista un plafon minim de vanzare-cumparare a unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista un plafon minim de vanzare-cumparare a unei parti ½ dintr-un imobil ?

Buna ziua!
Este vorba de o tranzactie intre frati. Valoarea imobilului a fost estimata la 35.000 euro.
Imobilul il avem de la parinti prin contract vanzare cumparare dar fratele este cel care a stat cu parintii si a avut grija de ei. Tot el a adus si foarte multe imbunatatiri imobilului fata de momentul dobândirii. Cred ca nu pot sa am pretentii daca nu am contribuit cu absolut nimic. Eu nu am fost decat in acte si nu mai vreau sa-l mai incurc.
Multumesc pentru raspuns.
Ii puteti dona partea dvs.
Mergeti la un notar.
Daca nu aveti nicio pretentie baneasca de la fratele dvs, puteti sa ii faceti o donatie pe jumatatea dvs.
In cazul contractului de vanzare, fratele trebuie sa va achite efectiv pretul, prin virament bancar.