Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire indemnizatie copil pt handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire indemnizatie copil pt handicap

Buna ziua. Baiatul nostru implineste 2 ani in 10 aprilie 2020. Sotul a renuntat in scris la luna tatalui(luna lui fiind ultima din drept) caci a trebuit sa plece din tara pt cateva luni . Fiind bolnav,avem certificat de handicap eliberat la data de 03.03.2020 pe o perioada de 12 luni. De la asistenta ni sa spus ca daca tatal a renuntat nu mai avem drept la indemnizatie pentru acea luna chiar daca copilul e bolnav si avem certificatul de incadrare in grad de handicap. Voam sa intreb,daca certificatul se suprapune cu aceea luna la care tatal a renuntat ce este de facut. Va multumesc din suflet.
In speta, tatal a mentionat exact luna in cauza?
Da,a specificat ultima luna din cele 12 deoarece a trebuit sa plece si nu aveam inca documentele de handicap.
In acest caz, cei de la AJPIS au dreptate ...
Va multumesc.