Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Doresc sa incep procedurile pentru deschiderea succesiunii in urma decesului tatalui meu. Tin sa precizez ca era proprietarul jumatatii din imobil(parter), cealalta jumatate (etajul superior) este in proprietatea mamei lui care in acest moment este internata la azil, fiind o persoana fara discenamant. Doresc sa stiu care sunt procedurile si daca exista posibilitatea de a intra si in posesia drepturilor dansei.
Buna ziua,
1. Dezbaterea succesiunii o veti face la un notar al carui birou se afla pe raza judecatoriei sub a carei acoperire era ultimul domiciliu al defunctului.
Mostenitorii bunului sunt descendentii defunctului si sotul/sotia supravietuitoare (daca exista0.
Cum sa mosteniti bunurile bunicii daca este in viata?
Deschiderea succesiunilor se face prin deces urmand dezbaterea acestora.
pana la deces nu exista mosteniri.
scoateti acte care sa dovedeasca starea dansei din pct de vedere medical, mergeti in instanta si deveniti tutore. Puteti administra bunurile doamnei cat timp traieste, nu aveti voie sa le instrainati, abia dupa decesul doamnei se mostenesc bunurile.