Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Risc maternal

Buna ziua.Daca avem urmatoarele date :colega insarcinata 12 saptamani sarcina si medicul specialist i -a recomandat risc maternal, de cand poate intra in concediu?Avand in vedere ca data probabila de nastere este 26 septembrie 2020 si trebuie tinut cont de cele 120 zile de concediu de risc maternal plus cele 63 de zile concediu prenatal? Este corect 26 martie 2020?Multumesc.
Buna ziua,
Concediul prenatal poate avea maxim 84 de zile ( este obligata sa efectueze minim 42 de zile de concediu postnatal).
120+84=204 zile de concediu ( de risc maternal+prenatal) de care poate beneficia
De luni, 16.03.2020 ( de atunci am facut eu calculul ). pana pe 23 Septembrie mai sunt 191 de zile.
Deci...poate beneficia de acest concediu chiar de azi/maine..., nu depaseste perioada maxima de concediu de care poate beneficia.
Ionut.ion, utilizator