Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Consult medical vietnamezi
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Consult medical vietnamezi

Buna seara
Daca vine reprezentantul unei firme romanesti cu vietnamezi care au intrat ieri in tara prin Moscova la Giurgiu sa le fac exam med muncii si eu refuz pe motiv ca n am fereastra cu aer ci doar ap aer conditionat care mai mult ne baga praf in cabinet si plamani+pot fi suspecti de covit 19, am dreptul asta ?
Managerul imi spune ca Vietnamul nu e zona rosie...
Multumesc.
La intrarea in tara exista obligativitatea intocmirii unor documente. Cereti firmei sa prezinte copii dupa aceste documente.
Puteti solicita lamuriri suplimentare de la DJSP despre zona respectiva si daca exista unele restrictii.
Legat de constructia cabinetului dvs., responsabilitatea va apartine dvs., dar si inspectorilor sanitari care au autorizat locatia.