Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate clauza fidelitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate clauza fidelitate

Bună ziua. Am un contract de munca semnat în 2009 prin care ca și activitate concurenta am acceptarea de oferte de munca concurente angajatorului pe perioada contractului. (ca parte a clauzei de fidelitate). Nu se specifica:concurenții, aria geografica. Este corect sa presupun ca nu e legala clauza? Pe lângă faptul ca nu e detaliata, îmi îngrădește dreptul de a găsi și accepta un serviciu nou. Mulțumesc frumos
Sunt doua clauze diferite : clauza de fidelitate si clauza de neconcurenta.

1. Referitor la fidelitate
Potrivit art. 26 din Codul muncii, prin intermediul ei părţile convin ca, pe toată durata contractului şi după încetarea acestuia, să nu transmită date sau informaţii de care au luat cunoştinţă în timpul executării contractului, în condiţiile stabilite în regulamentele interne, în contractele colective sau în cele individuale de muncă .
În sens restrâns şi expres, este vorba de obligaţia salariatului de a respecta secretul de serviciu.
Obligaţia de fidelitate cuprinde:
- neconcurenţa, constând în obligaţia salariatului de a nu-I concura pe angajatorului său, pe parcursul executării contractului individual de muncă;
- confidenţialitatea (rezervă, reţinerea), respectiv obligaţia salariatului de a nu face publice datele secrete ale angajatorului.

2. Referitor la neconcurenta
Clauza îşi produce efectele potrivit art. 21 alin. 2 din Codul muncii numai dacă sunt precizate concret şi - aşa cum rezultă din redactarea textului legal- cumulativ următoarele:
- activităţile interzise salariatului ;

- perioada pentru care îşi produce efectele clauză de neconcurenţă după încetarea contractului individual de muncă.

- terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii.

- aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.

- cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare.