Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren/imobil aflat sub incidenta art.3 din Legea ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren/imobil aflat sub incidenta art.3 din Legea 17/2014

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie: detin un teren dobandit prin iesirea din indiviziune si as vrea sa stiu daca il pot vinde sau daca pot sa construiesc un grajd/o ferma pe acel teren?
Precizez ca acel teren se afla se află sub incidența art.3 alin.1
din Legea nr.17/2014.

Multumesc,
O zi buna

Puteti construi pe acel teren,.
Ca urmare a incidentei art. 3 al. 1 din Legea 17/2014, atunci cand veti dori sa vindeti imobilul, va trebui sa parcurgeti un pas in plus, respectiv, dupa depunerea ofertei de vanzare si obtinerea adeverintei la implinirea unui termen de 30 de zile, va trebui sa obtineti avizul specific al Ministerului Apărării Naţionale,
Pot construi chiar daca terenul este extravilan(faneata)?
Multumesc
NU, daca terenul este faneata si se afla si in extravilan, in mod sigur nu ii veti putea schimba destinatia, conform oug 34/2013 el trebuie sa ramana faneata.