Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere vs contract de prestari servicii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere vs contract de prestari servicii

Cum pot face o delimitare clară între contractul de prestări servicii și contractul de inchiriere ?
În speță avem nevoie de un contract al cărui obiect o sa fie : inchirierea unei autospeciale care o sa vina cu tot cu deservent....
Daca era vorba doar despre autospecială, era clar contract de inchiriere, dar dacă vine impreună cu deservent, devine de prestări servicii?
Va sugerez sa perfectati un contract de prestari servicii, discutam de prestarea unei activitati comerciale.
Mulțumesc pentru răspuns, pe acelas principiu mă gândesc să merg și eu, eram convins de acest fapt doar că în biroul din care fac parte s-au purtat cateva discuții contradictorii în care eram sigur vs 3 (persoane mai invarsta) care o sustineau clar si tare ca este inchiriere indiferent de situatie și că deserventul nu este relevant in cazul de fata.... și că practica acest lucru de foarte mult timp și nu vin eu sa schimb modalitatea lor de lucru :D.
Oricum decizia este a mea și efectiv doream o a 2-a părere din partea cuiva de specialitate.
Mulțumesc.
vasiu.simi, utilizator