Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... aplicare legea 19/2020 concediu parinte pt ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

aplicare legea 19/2020 concediu parinte pt suptaveghere copil

Cum se aplica Legea 19/2020 in aceasta perioada?
Poate angajatorul deja sa aprobe cererile primite de la salariati pt concediu supraveghere copil mai mic de 12 ani?
Sau trebuie sa astepte publicarea normelor de aplicare a legii?

Și eu sunt curioasa de răspuns. La noi în firma sunt 3 persoane cu o astfel de cerere dar angajatorul refuza sa semneze.
Legea se poate aplica si fara Norme , insa are mai lacune in aplicare prevederilor.