avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... aplicare legea 19/2020 concediu parinte pt ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

aplicare legea 19/2020 concediu parinte pt suptaveghere copil

Cum se aplica Legea 19/2020 in aceasta perioada?
Poate angajatorul deja sa aprobe cererile primite de la salariati pt concediu supraveghere copil mai mic de 12 ani?
Sau trebuie sa astepte publicarea normelor de aplicare a legii?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:28, 18 Martie 2020
Și eu sunt curioasa de răspuns. La noi în firma sunt 3 persoane cu o astfel de cerere dar angajatorul refuza sa semneze.
Legea se poate aplica si fara Norme , insa are mai lacune in aplicare prevederilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prevederile legii 19 mela2008 mela2008 Buna ziua. Am o nelamurire in legatura cu aplicarea Legii 19/2020 si a Hotararii. Am un copil in varsta de 9 ani care este inscris intr-o unitate de ... (vezi toată discuția)
Angajatorul refuza legea 19/2020 gabrielle_24 gabrielle_24 Bună ziua, Ma aflu in urmatoarea situație: am inaintat ieri catre angajator cererea de acordare a zilelor libere pentru parinti, conform legii nr.19/2020 ... (vezi toată discuția)
Concediu legal AlexandraZ21 AlexandraZ21 Buna ziua, in perioada martie-iunie am fost acasa cu legea 19, dar in data de 21 aprilie apar cu o zi de concediu legal, vreau sa stiu daca acest lucru este ... (vezi toată discuția)