avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita

Bună ziua am o întrebare legata de o poprire. Situația în care ne aflăm fiind declarata starea de urgență executorul judecătoresc mai poate sa îți pună poprire pe salariu. Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:15, 20 Martie 2020
Din moment ce nu s-a edictat nicio prevedere legala in acest sens se poate face poprire.
Si cei care au de luat bani au nevoie de bani.

Singura problema ar fi aceea sa nu se blocheze toate conturile pentru o datorie mica.
Adica pentru 1000 lei se blocheaza tot asa cum face ANAF.
E posibil ca ANAF sa nu mai faca popriri tocmai din acest motiv ca sa nu puna omul pe drumuri aiurea.
Ultima modificare: Vineri, 20 Martie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executarea silita Adrian 13 Adrian 13 Bună ziua am o întrebare legata de o poprire. Situația în care ne aflăm fiind declarata starea de urgență executorul judecătoresc mai poate sa îți ... (vezi toată discuția)
Poprire cont indemnizație, alocație și cont card de credit fără înștiințare DDADDA DDADDA Buna ziua, Sotiei mele i-au fost blocate conturile pentru o datorie de 400 ron, care reprezinta o amenda RATB din 2005 si una rutiera din 2010. Problema ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, dacă am o amenda primita în starea de urgenta în ... Robert Ion Robert Ion Buna ziua, dacă am o amenda primita în starea de urgenta în valoare de 10.000 ron și nu am posibilitatea sa o achit. Îmi poate pune poprire pe cont? Și ... (vezi toată discuția)