Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Obligatie
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Obligatie

Este angajatorul obligat sa asigure echipament de protectie impotriva covid 19?
Codul Muncii
Art. 175
(1) Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
....

De asemenea, conform prevederilor Legii 319/2016, angajatorii au obligatia de a asigura securitatea si sanatatea lucratorilor in toate aspectele legate de munca si de a respecta principiile generale de prevenire, de evitare si de combatere a riscurilor precum si de adoptare, in mod prioritar, a masurilor de protectie colectiva.

Angajatorii sunt obligați să ia măsuri împotriva contaminării salariaților cu coronavirus
[ link extern ] /
Ce lucrati?
Lucrez la Opera din Cluj.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
s) să acorde obligatoriu echipament individual de protecţie nou, în cazul degradării sau al pierderii calităţilor de protecţie.
Altfel spus - asigurarea cu EIP este obligatorie in timpul desfasurarii activitatii de catre dvs., mentionata in fisa postului. Nu precizati ce activitate desfasurati. In prezent activitatea operei cu public este suspendata.
Sunt manuitor-montator decor, compartiment tehnic si este vorba de manipularea si transportarea elementelor de decor din si in depozitul operei.