Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pasi succesiune/mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pasi succesiune/mostenire

Buna ziua.
As dori sa stiu care sunt pasii pe care familia mea (mama, fratele si eu) trebuie sa ii parcurga pentru a face succesiunea/mostenirea dupa decesul tatalui meu in iulie 2019.

Multumesc.
Buna ziua,
Daca va intelegeti civilizat, va trebui sa mergeti la un notar care-si are biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire avea ultimul domiciliu defunctul.
Mergeti cu urmatoarele acte:
- Acte de identitate
- Acte de stare civila (nastere, casatorie) care dovedesc legaturile cu defunctul
- acte de proprietate ale bunurilor imobile si, eventual, mobile dar si cecuri care sunt doar pe numele defunctului.
- numele a doi martori care stiu ca doamna a fost sotia defunctului si dumneavoastra singurii copii!
Restul actelor va vor fi indicate de notar.
Daca nu va intelegeti ... solicitati ajutorul unui avocat si mergeti in instanta.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Sper sa fie intelegere.
Multumesc mult pentru raspuns.
O seara frumoasa!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca va intelegeti civilizat, va trebui sa mergeti la un notar care-si are biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire avea ultimul domiciliu defunctul.
Mergeti cu urmatoarele acte:
- Acte de identitate
- Acte de stare civila (nastere, casatorie) care dovedesc legaturile cu defunctul
- acte de proprietate ale bunurilor imobile si, eventual, mobile dar si cecuri care sunt doar pe numele defunctului.
- numele a doi martori care stiu ca doamna a fost sotia defunctului si dumneavoastra singurii copii!
Restul actelor va vor fi indicate de notar.
Daca nu va intelegeti ... solicitati ajutorul unui avocat si mergeti in instanta.

Stimata doamna,

Daca exista un deplin acord intre comostenitori, va puteti adresa notarului public, in vederea dezbaterii succesorala, si, eventual, in vederea partajarii.

In instanta veti transa chestiunile sus explicitate daca survine disensiuni intre succesori.

Trebuie sa detine actele de stare civila (certificate de nastere, deces, casatoriei), titlurile de proprietate, masuratorile cadastrale realizate, intabularea dreptului de proprietate.

Demersurile pot fi realizate oricand.

Dreptul de optiune succesorala, insa, trebuie exprimat in termen de 1 an de la deces, expres, prin declaratie autentica, notariala, ori prin acte de acceptare tacita, implicita , a mosteniri (preluarea bunurilor succesorale, folosinta acestora, instrainarea lor ).

In aceasta etapa, puteti fi asistata de un avocat, acesta va va explica , in concret, efectele institutiilor de drept aplicabile.

Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns.
Am totusi cateva nelamuriri.
Sa inteleg ca trebuie neaparat sa ne incadram intr-un termen de un an? La. Implinirea anului procedura trebuie sa fie finalizata? Ce implicatii vor fi daca nu ne vom incadra in acest termen?
Poate ma ajutati cu raspunsuri..
Multumesc.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Stimata doamna,

Daca exista un deplin acord intre comostenitori, va puteti adresa notarului public, in vederea dezbaterii succesorala, si, eventual, in vederea partajarii.

In instanta veti transa chestiunile sus explicitate daca survine disensiuni intre succesori.

Trebuie sa detine actele de stare civila (certificate de nastere, deces, casatoriei), titlurile de proprietate, masuratorile cadastrale realizate, intabularea dreptului de proprietate.

Demersurile pot fi realizate oricand.

Dreptul de optiune succesorala, insa, trebuie exprimat in termen de 1 an de la deces, expres, prin declaratie autentica, notariala, ori prin acte de acceptare tacita, implicita , a mosteniri (preluarea bunurilor succesorale, folosinta acestora, instrainarea lor ).

In aceasta etapa, puteti fi asistata de un avocat, acesta va va explica , in concret, efectele institutiilor de drept aplicabile.

Nu,
Termenul de un an este este termenul in care va puteti exercita dreptul de optiune succesorala, adica sa acceptati mostenirea ori sa renuntati la ea. Puteti dezbate succesiuea si dupa expirarea acestui termen, totusi, este bine ca in interiorul acestui termen sa mergeti la un notar public si sa dati o declaratie cum ca acceptati succesiunea, pentru a evita neplaceri ulterioare.
Ar fi bine sa dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la data decesului pentru a nu plati catre stat un impozit in cuantum de 1% din valoarea bunurilor mostenite.