Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Contract de munca determinat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Contract de munca determinat

Bună ziua,
Am lucrat într-o multinațională timp de 7 ani și 3 luni cu un contract nedeterminat pana în data de 09.03.2020, și din data de 10.03.2020 sunt la o companie de asigurări, perioada determinata de 3 luni a contracturi, (dacă nu îmi îndeplinesc targetul se renegociază), având în vedere situația actuala probabil nu va fi reînnoit, angajatorul poate prelungi prin alta metoda cum ar fi șomaj tehnic sau altele?
Durata contractul individual pe durată determinată poate fi prelungit prin act adițional. Puteți fi trecut în șomaj tehnic atâta timp cât contractul e valabil. E o practică a angajatorilor neajloveni de-a încheia contracte pe durată determinată pentru așa numita ”perioadă de probă, pe care ei nu înțeleg că trebuie să o interpreteze drept clauză de dezicere.
Durata c.i.m. nu se poate prelungi decat prin act aditional la acesta.

Somajul tehnic nu conduce la prelungirea duratei c.i.m. ... vedeti art.49 alin.5 C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic