Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... prelungire antecontract perioada urgenta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

prelungire antecontract perioada urgenta

Buna ziua,
In contextul starii de urgenta, actele emise de notarul public (in speta un antecontract vanzare-cumparare) se prelungesc automat conform ordonantei de urgenta?
Da.
La ce lege as putea face referire în cazul unui refuz? Mi s-a invocat faptul că notariatul nu este autoritate publică.

jurist2020 a scris:

Da.

Legea 36/1995 a notarilor publici si activitatii notariale:
Art. 7. Actul îndeplinit de notarul public, purtând sigiliul și semnătura acestuia, este de autoritate publică și are forța probantă și, după caz, forța executorie prevăzute de lege.