Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bonuri de masa

sotul meu lucreaza la o firma privata unde primeste si bonuri masa
a fost in concediu medical 8 zile si i-au spus ca daca pe luna are mai mult de 5 zile concediu medical - nu mai primeste nici un bon
eu lucrez la stat si la noi e altfel
va rog sa imi spuneti daca e corect cum procedeaza firma? si unde este specificat pentru ca in contractul de munca nu scrie
va multumesc
Nu este corect, poate este ceva specificat in Regulamentul intern, dar nici nu este o lege care sa oblige angajatorii sa acorde tichete.
Buna ziua.

Legea referitoare la bonurile de masa stipuleaza faptul ca acestea se acorda proprotional cu zilele lucrate. De aici rezulta faptul ca trebuia ca sotului dumneavoastra sa i se scada opt bonuri de masa pentru perioada in care nu a fost prezent la serviciu.

O zi buna.