Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... calitate procesuala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

calitate procesuala

o asociatie de proprietari legal constituita, avand CIF, a depus plangere prealabila la Consiliul Local care a aprobat un PUZ abuziv. La cererea de suspendare a efectelor HCL pentru aprobare PUZ - in timp ce CL a respins plangerea prealabila reprezentantii CL contesta calitatea procesuala a asociatiei.
Ce temei legal ar putea avea aceasta contestare a calitatii procesuale?
Stimate Domn, presupun că temeiul legal este indicat chiar de către CL în cuprinsul înscrisului primit. PRESUPUN că se face trimitere directă sau tangențială la dispozițiile art. 2 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 554/2004, întrucât Asociația de proprietari nu este titulara unui drept care a fost afectat prin HCL
nu inteleg diferentierea dintre CL si reprezentantii CL. aveti doua luari de pozitie scrise, diferite?