Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Angajare romani in strainatate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Angajare romani in strainatate

Heeelp!! O societate X romana angajeaza lucratori romani.O societate straina din Europa subcontracteaza lucrari cu societatea romana X.
1. Pe ce baza pleaca lucratorii in strainatate? Ce acte le trebuie si cine se ocupa din cadrul Min. Muncii?
2.Impozitele, asigurarile sociale, le plateste firma din Rom? ...
3.Ce e mai bine, pentru a se plati cele mai mici impoz, taxe: sa faca subcontractare servicii intre firme sau firma din Rom sa-i detaseze in strainatate?
4.Se poate ca o firma din Rom sa lucreze direct cu o firma din strainatate? Atunci se platesc impozite, asigurari in Rom sau in tara in care lucreaza?
5.Stiti cumva ce legislatie se aplica exact la noi...Cam care sunt pasii, cat dureaza, le trebuie permis de munca in strainatate pt. fiecare angajat in parte, ce implica?
1. Pe ce baza pleaca lucratorii in strainatate? Ce acte le trebuie si cine se ocupa din cadrul Min. Muncii?
Muncitorii romani pot fi detasati in conditiile codului muncii in Franta. In principiu trebuie viza de munca, pasaport valabil etc. Va puteti interesa la Ambasada Frantei.
2.Impozitele, asigurarile sociale, le plateste firma din Rom? ...
Avand in vedere ca raporturile contractuale de munca nu inceteaza, asig. soc. le plateste firma romana.
3.Ce e mai bine, pentru a se plati cele mai mici impoz, taxe: sa faca subcontractare servicii intre firme sau firma din Rom sa-i detaseze in strainatate?
Firma romana detaseaza romanii in baza unui contract de prestari servicii cu firma din Franta. Pe toata durata detasarii, romanii sunt incadrati la firma romana.
4.Se poate ca o firma din Rom sa lucreze direct cu o firma din strainatate? Atunci se platesc impozite, asigurari in Rom sau in tara in care lucreaza?
Evident. Romania a incheiat cu Franta un acord privind evitarea dublei impuneri.

5.Stiti cumva ce legislatie se aplica exact la noi...Cam care sunt pasii, cat dureaza, le trebuie permis de munca in strainatate pt. fiecare angajat in parte, ce implica?

Pentru mai multe informatii va puteti adresa Oficiului pentru Migratia Fortei de Munca - Centrul de informare si documentare pentru lucratorii migranti. www.omfm.ro
Asadar, cea mai buna solutie e sa cream o societate romana. Patronii sunt de fapt aceeasi si in Fr si in Rom.Asadar soc din Rom ii va angaja cu contr cu durata nedeterminata si va incheia un singur contract de prestari servicii cu soc din Fr pentru toti angajatii sai. Dupa care toate impozitele, asigurarile cu acesti angajati sunt platite in Rom. In Franta trebuie sa faca ceva d.p.d.v. administrativ pentru acesti angajati sau sa plateasca ceva pentru ei?
pentru fiecare muncitor in parte se intocmeste un dosar ce trebuie sa contina copie de pe pasaport, valabil cel putin 6 luni, copie de pe actele de studii care sa ateste calificarea, copie de pe contractul de munca si de pe cartea de munca din care sa rezulte ca este angajatul dv si o declaratie precum ca se obliga ca imediat dupa expirarea contractului sa parareasca teritoriul Frantei.
dosarul se trimite in Franta si se ateapta acceptul ministerului de resort; angajatii dv vor fi detasati cf codului muncii.
Multumesc.Si aceste acte la ce Minister trebuie depuse? Cam in cat timp se da raspunsul?