Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor indemnizatie somaj

Buna ziua ,lucrez in turism,si 6 luni avem activitate, 6 luni ajutor de somaj.Intrebarea mea e ,ce se intampla in conditiile actuale cand mi se termina cele 6 luni de somaj,nu mai am venit , pt ca nu mai pot sa fac cele 6 luni de munca in hotel datorita pandemiei actuale!intrebarea mea e daca pot primi in continuare indemnizatia de somaj?
Probabil că vă referiți la șomajul tehnic, în care v-a trimis angajatorul (ceea ce înseamnă că aveți contractul suspendat). După trecerea celor 6 luni, angajatorul poate să vă prelungească perioada de șomaj tehnic.
Numai daca vi se prelugeste perioada.