Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj tehnic la persoane cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj tehnic la persoane cu handicap

Buna ziua, am o prietena nevazatoare ce lucreaza ca maseur la un hotel la o statiune balneara .In urma pandemiei cu Covid, patroana a trimis acasa angajatii cu o saptamana de concediu de odihna restant de anul trecut si o alta de fara plata. Intrebarea mea este daca poate benefecia de somaj tehnic sau somaj normal.?Specific ca ia lunar si indemnizatia de handicap. Multumesc mult
Da, poate benefecia de somaj tehnic .

Detalii : Conditii primire ajutor de somaj in baza Legii 76/2002
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Buna ziua,
Da, poate beneficia de acea indemnizatie de "somaj tehnic" daca i se suspenda CIM conf art 52 alin. 1) lit. c) Codul Muncii. Temeiul legal este art. XV ^2 alin. 2) din OUG 30/2020.
Florin Cioca, Consilier juridic