Forum Discuţii juridice Executare silită credit ipotecar declarat scadent anticipat
Discuție deschisă în Executare silită

credit ipotecar declarat scadent anticipat

Buna ziua.Am urmatoarea situatie. Am un credit ipotecar la care am intarziat cu plata lunii decembrie 2019.In situatia in care termenul scadent este 27(azi) (atunci ar fi cele 90 de zile de intarziere )si eu fac plata pe data de 30,poate fi declarat creditul scadent.in conditiile in care am solicitat in scris bancii o amanare pana la data de 31,data fiind situatia de fata,cu aceasta pandemie de covid19.?
Multumesc anticipat
La 90 de zile de neplată creditorul poate declara scadența anticipata, și apoi trecerea la executare silită. Legal nu puteți obliga banca creditoare să vă mai păsuiască până pe data de 30, dacă cele 90 de zile se împlinesc în data de 27.

Acum rămâne de văzut ce va hotărî banca, dar să nu vă surprindă faptul că s-ar putea să treacă la executare silită.
Dapix, utilizator