avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adulter
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adulter

Cum va decurge divortul in conditiile in care sotul a inselat si sotia stie??
ce sa obtina ? divortul.. ceea ce poate obtine si fara sa se balacareasca in instanta, pot divorta de comun acord.
Cum nu cred ca sunt casatoriti de minim 20 de ani si nici nu ar suferi financiar din pricina divortului, nu se pune problema de despagubiri, asa ca nu are sens sa dovedeasca vina lui exclusiva.
Multumesc din suflet pentru raspuns..

gi-jane2 a scris:

ce sa obtina ? divortul.. ceea ce poate obtine si fara sa se balacareasca in instanta, pot divorta de comun acord.
Cum nu cred ca sunt casatoriti de minim 20 de ani si nici nu ar suferi financiar din pricina divortului, nu se pune problema de despagubiri, asa ca nu are sens sa dovedeasca vina lui exclusiva.

Nu obține absolut nimic chiar daca s ar dispune desfacerea căsătoriei din culpa exclusivă a soțului.Culpa stabilită în divorț nu crează nici un avantaj la partaj.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Martie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ContSters95887 ContSters95887 Buna ziua! Sunt casatorita de 14 ani si am doi copii minori. Vreau sa divortez si v-as ruga sa-mi spuneti pasii pe care ii am de parcurs tinand cont ca nu ... (vezi toată discuția)
Daca nu vreau sa divorțez,se desface căsătoria? kladeland kladeland Buna ziua. Sunt căsătorită cu soțul meu din anul 2002. Avem un băiat de 18 ani împliniți si este in clasa XI-a. În anul 2016 soțul meu a obținut ... (vezi toată discuția)
Parasire de domiciliu caius mihai caius mihai buna!ma intereseaza ce inseamna parasire de domiciliu,si daca eu,ca sot si tata pot fi incadrat in categoria asta,in cazul in care plec din casa,intr-o ... (vezi toată discuția)