avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... indemnizatie Legea 19/2020 - CFP
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

indemnizatie Legea 19/2020 - CFP

Buna dimineata,

In Legea nr. 19/2020, la art. 3, se precizeaza ca "se plateste indemnizatia de 75% din salariu de baza corespunzator unei zile lucratoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi de 75% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat", unuia dintre parinti.
Am rugamintea sa-mi spuneti daca aceasta indemnizatie se acorda in cazul meu daca sotul merge la serviciu, iar eu am o singura zi din saptamana concediu fara plata.
Mentionez ca in lege este stipulat ca "....aceasta indemnizatie nu se acorda in cazul in care unul dintre parinti se afla in concediu de odihna sau concediu fara plata", insa nu am gasit nicaieri nicio trimitere la nr de zile de concediu fara plata.

Intrebarile ar fi:
1. Ma incadrez la acordarea acestei indemnizatii?
2. Daca da, care dintre soti ar fi bine sa faca solicitarea pentru acordarea acestei indemnizatii?

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 31 Martie 2020
andyc25, utilizator
Cel mai recent răspuns: andyc25 , utilizator 15:05, 1 Aprilie 2020
Daca dvs sunteti in CFP , sotul nu beneficiaza de acea indemnizatie pentru ziua respectiva.


Daca dvs sunteti in CFP, nu beneficiati de acea indemnizatie pentru ziua respectiva.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza indemnizatia pt. zilele libere platite parintilor in perioada pandemiei de coronavirus? legea nr.19/2020 iolanda15 iolanda15 Va rog sa ma lamuriti. Indemnizatia prevazuta de Legea 19/2020 pentru acordarea unor zile libere platite pentru supravegherea copilor in perioada suspendarii ... (vezi toată discuția)
O.u.g nr 147/2020 legea nr 19/2020 buna ziua , sunt cadru medical ... carmendugan carmendugan O.U.G nr 147/2020 Legea nr 19/2020 Buna ziua , sunt cadru medical intr-o institutie cu \"foc continuu\" de activitate medicala , ma incadrez in ceea ce ... (vezi toată discuția)
Idemnizatie edi123 edi123 Buna ziua Daca ambii parinti lucreaza intr-0 institutie publica , unul la SJA iar celalalt intr-o Unitate de Asisteta Medico-Sociala poate beneficia unul din ... (vezi toată discuția)