Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... indemnizatie Legea 19/2020 - CFP
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

indemnizatie Legea 19/2020 - CFP

Buna dimineata,

In Legea nr. 19/2020, la art. 3, se precizeaza ca "se plateste indemnizatia de 75% din salariu de baza corespunzator unei zile lucratoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi de 75% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat", unuia dintre parinti.
Am rugamintea sa-mi spuneti daca aceasta indemnizatie se acorda in cazul meu daca sotul merge la serviciu, iar eu am o singura zi din saptamana concediu fara plata.
Mentionez ca in lege este stipulat ca "....aceasta indemnizatie nu se acorda in cazul in care unul dintre parinti se afla in concediu de odihna sau concediu fara plata", insa nu am gasit nicaieri nicio trimitere la nr de zile de concediu fara plata.

Intrebarile ar fi:
1. Ma incadrez la acordarea acestei indemnizatii?
2. Daca da, care dintre soti ar fi bine sa faca solicitarea pentru acordarea acestei indemnizatii?

Multumesc anticipat!
andyc25, utilizator
Daca dvs sunteti in CFP , sotul nu beneficiaza de acea indemnizatie pentru ziua respectiva.

Daca dvs sunteti in CFP, nu beneficiati de acea indemnizatie pentru ziua respectiva.
Va multumesc!