Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract muncă

Am fost angajat în 17.02.2020,am lucrat până la data de 31.03.2020 cu contract de munca pe perioada neterminată,azi 31.03.2020 am primit o notificare in care se precizează încetare contract de munca( nr.___din data de--- ): începând cu data de 01.04.2020,potrivit art.31(3) Codul Muncii.
În situația prezentă (stare de urgență pe teritoriul Romaniei,datorită Covid19) este legală decizia din Contractul de Muncă ?
și dacă nu ce trebuie să urmez,menționez că notificarea am semnat o datorită art.31(3)din Codul Muncii.
Mulțumesc anticipat.
Este corectă decizia in cauza.
Bună ziua,nu există sau nici nu au venit cu vreo decizie sau lege pentru oamenii care erau cu contract de muncă în perioada aceasta ?(perioada probă 90 zile)
-cum ajuta statul român și această categorie de salariați ?
- cui trebuie să mă adresez ?
Incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun. la initiativa angajatorului va da posibilitatea sa beneficiati de somaj in baza Legii 76/2002.

In acest sens, luati legatura cu AJOFM-ul sa va spuna ce acte sunt necesare.