Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Suspendare PFA Concediu Post-Natal
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Suspendare PFA Concediu Post-Natal

Buna ziua,
In curand intru in concediu post-natal, ca apoi concediul de crestere copil sa fie luat de catre sotul meu. In cazul in care eu am un PFA iar sotul este angajat intr-o corporatie, este necesar sa suspend PFA pentru o perioada? Pentru a putea sotul meu sa obtina CIC si indemnizatia? (stiu ca poate depune cererea pentru CIC doar dupa cele 42 de zile de concediu post-natal al meu).

Intreb pentru ca in perioada aceasta nu reusesc sa primesc vreun raspuns telefonic/email din partea autoritatilor.

Va multumesc!
CIC se acordă părintelui care îl cere, iar celălalt părinte dă o declarație că nu e beneficiarul indemnizației CIC. Nu aveți de ce să vă suspendați activitatea PFA pe durata CIC,
Va multumesc pentru raspuns!