Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Din somaj tehnic in somaj
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Din somaj tehnic in somaj

Buna ziua,

Am fost in somaj tehnic in perioada 20.03-02.04.2020.
Astazi angajatorul ne-a anuntat (verbal, urmeaza scris) ca se inchide activitatea punctelor de lucru prin restructurare.
A motivat ca desi salariile le plateste statul, din cauza decalajului de incasare si pentru ca reteaua de puncte de lucru nu mai este rentabila, se vede in postura sa ne dea afara.

Ne-a spus ca trebuie sa alegem intre doua variante: fie alegem 2 salarii compensatorii, fie alegem sa intram in somaj (nu somajul tehnic), dar nu cumulativ cele doua variante.

Intrebari:
1) Poate angajatorul sa ne dea afara in timpul starii de urgenta ?
2). Este legal sa ne puna sa alegem intre cele 2 variante : 2 salarii compensatorii (cu semnarea unui act de vointa bilateral) sau somaj (nu somaj tehnic) prin restructurare ?

Multumesc!
bijou8, utilizator
Este legal, parerea mea este ca a procedat corect. Fiecare si le stie pe ale lui.
1. Legea nu interzice concedierea pe durata starii de urgenta.

2. Este o optiune ... legalitatea se pune sub semnul intrebarii cand se impune ceva .