Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Salariat pensionar medical gr3, cu CIM partial pentru 4 ore , salariu de 4.000 ( deci pentru timp normal este de 8.000 ) Pentru ce valoare se calculeaza somajul tehnic, pentru salariu de 4.000 lei si pentru 4 ore , sau se calculeaza pentru un regim normal de lucru de 8 ore ?
Concret, va primi indemnizatia egala cu un salariat care are CIM pentru 8 ore ? sau jumatate ?Multumesc
Se calculeaza la salariul mentionat in c.i.m. si nu la cel pentru norma intreaga.
cred ca nu m-am exprimat corect ...sa fiu inteles. am facut referire la suma calculata pe care o sa o primesc de la AJOFM , nu la ceea ce calculeaza angajatorul..care ii poate da intre 75-85 % in functie de ce este prevazut in CCM ..oricum , multumesc pt atentie..
AJOFM ramburseaza 75% din salariul de baza, adica cel trecut in CIM. Daca angajatorul are posibilitatea sa dea angajatului o suma peste acesti bani de la AJOFM, nimic (inafara de faptul ca a fost afectat de situatia de criza) nu il limiteaza.
75% din salariul de baza .... restul ce depaseste de la angajator.